CHATA TÁŇA

08.12.2023

S příchodem zimy se vždycky očekává ta úžasná hmota nazývaná též sníh. Ještě před výpravou jsme doufali, že napadne a bude a ono to skvěle vyšlo. Sněhu bylo dost a tak se na chatu mimo svých báglů braly i boby. Odjeli jsme v pátek v sedmnáct hodin vlakem do Bocanovic, přešli kousek na autobusovou zastávku, kam přijel bus a za deset minut z něj vystupujeme, abychom po chvíli byli u chaty.

Ještě před jejím vstupem, jsme museli do lesa na soušku, kterou bylo potřeba skácet, nařezat a nasekat a teprve potom zatopit. Několik z nás dostalo také lopaty a odkopávali cestičky ve sněhu.

Bylo to náročné, ale konečně se ozývá praskání v kamnech, sálá z nich teplo a my vybalujeme. Netrvalo dlouho a večeří se. Pátek byl u svého konce a v chatě zavládla večerka. Všichni únavou rychle usnuli. Náš spánek však netrval dlouho. Okolo jedné hodiny ráno nás probouzí Šmoula a Miky, ať se oblékneme a připravíme na odchod z chaty. Poměrně rychle se nám to daří a my zamířili lesem kamsi do prudkého kopce, kde po dvaceti minutách chůze může každý z nás otestovat svou statečnost na Stezce odvahy. Nebylo nás moc, těch, kteří si na to troufli a tak se poměrně brzy vracíme nazpět do svých teploučkých spacáků a opět hlubokým spánkem usínáme.

Sobotní ráno prostě nemůže začít lépe než rozcvičkou ve sněhu jako vždy pouze v trenýrkách. Pak už to nabírá na rychlém sledu, snídaně, hygiena, úklid a jsme připraveni na program dne. Cílem bylo dojít na horskou chatu Kozubová, v ní se občerstvit a na bobech pak celou tu dlouhou cestu nahoru sjet zase až dolů. A tak se i stalo. To byla jízda! Během cesty jsme procházeli kolem místa, kde se dalo parádně sáňkovat a také zahrát Eskymáckou honičku. Promočení a slušně unavení se vracíme těsně před setměním do chaty a už v ní zůstáváme. Převlečení do suchého započínáme s přípravou večeře, u toho si povídáme, vyprávíme, odpočíváme. Po krmení přichází chvíle, kterou si mnozí pamatují z minulého roku, tedy na ,,Zkoušku ohně,,. Před rokem totiž nenašli dostatek odvahy k tomu, aby ji splnili. A tak se nám všem tato možnost opět nabídla. Jak to dopadlo? Až na jednoho si zkoušku splnili úplně všichni, ale boj se strachem to byl veliký! Zaznělo pár písní, zahráli jsme si pár her a chatou zavládlo ticho, neboť každý z nás únavou usnul během krátké chviličky.

Oproti sobotního rána je to nedělní opačné! Vstává se o hodinu později a hlavně se necvičí! To ostatní je ale stejné. Dnešní dopoledne je určeno opět k zimním radovánkám. Byla určena trasa, kterou se každý z nás pokoušel projet v co nejlepším čase. Krom tohoto závodu proběhla i bitva v podobě koulované! Někteří stavěli i sněhuláky. Zábava ubíhala a čas brzy hlásil čas k obědu. Vracíme se do chaty, vaříme oběd a po něm už bohužel přichází jen balení a uklízení.

Cesta domů probíhá podle plánu a poslední výprava tohoto roku končí pokřikem na peróně v sedmnáct hodit. Podáním ruky se rozcházíme do svých domovů.

Výprava se moc povedla, počasí nám opravdu přálo, sníh zajistil tu pravou atmosféru.

Účastníci: Čára, Anička, Klára, Adél, Bára, Denča, Gabča, Kuba, Marek, Olík, Ondra, Bóža, Sekáč, Šmoula, Miky, Větroš 

Termín a místo akce: 8. až 10. 12. 2023, Dolní Lomná

Zapsal: Miky

Fotky: https://eu.zonerama.com/hranicari/Album/10942025